Nie ma wątpliwości, że większość osób, która zamieszcza coś w Internecie jest świadoma tego, że sieć internetowa jest ogólnodostępna, a w związku z tym nieograniczona liczba osób z najróżniejszych części świata może uzyskać dostęp do tego co zamieściliśmy i niekonieczne musi to wykorzystać tak jakbyśmy tego oczekiwali.

W związku z tym istotne jest zwrócenie uwagi na dwie podstawowe kwestie, gdy chodzi o umieszczanie na własnej stronie internetowej własnych utworów w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Po pierwsze, jeżeli nie chcesz, aby inne osoby wykorzystywały twoje utwory (np. grafikę, muzykę, tekst), to wyraźnie musisz to zaznaczyć. Masz przynajmniej trzy możliwości:

– jeśli posiadasz regulamin na swojej stronie internetowej umieść w nim stosowny paragraf dotyczący eksploatacji twoich utworów,

– możesz stosowną klauzulę umieścić na dole swojej strony internetowej,

– możliwe jest również umieszczenie odpowiedniego zapisu pod, nad albo obok utworu.

Jaką treść miałby mieć ów zapis ?

Mamy wiele możliwości i tylko dla przykładu może to być:

– Utwór chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone, w konsekwencji czego wszelkie działania naruszające prawa autorskie są zabronione.

– Bez pisemnej zgody twórcy zakazuje się przetwarzania, reprodukowania, przechowywania w pamięci urządzeń komputerowych lub podobnych oraz przekazywania w jakiejkolwiek formie  utworów zamieszczony na niniejszej witrynie internetowej.

-Zawartość serwisu internetowego nie może być zwielokrotniana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba, że Administrator niniejszej strony internetowej wyrazi na to pisemną zgodę, z zastrzeżeniem korzystania o charakterze nie komercyjnym dla użytku osobistego.

Po drugie możemy chcieć, aby internauci wykorzystywali nasze utwory. W takiej sytuacji nie musimy pisać nic, ponieważ w takiej sytuacji można przyjąć dorozumianą zgodę twórcy na dalsze wykorzystywanie utworu.

Warto pamiętać, że w takiej sytuacji i tak osoba, która będzie korzystać z utworu nie może go wykorzystywać w celach komercyjnych, narusza to bowiem majątkowe prawa autorskie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ